Ēterisko eļļu kvalitāte-ļoti svarīgs jautājums!
Tieši ēterisko eļļu kvalitāte nosaka to labumu un drošību.
Ēterisko eļļu kvalitāte ir atkarīga no ļoti daudziem parametriem:
- augu plantāciju ražošanas veidu,
- atrašanās vietu,
- augu audzēšanas veidu,
- savākšanas laiku,
- uzglabāšanas periodu,
- temperatūras režīmus.
Svarīgs ir katrs posms. Ja augi tiek audzēti, lietojot mēslojumu, par kvalitatīvu ēterisko eļļu vairs nav jārunā. Augstas kvalitātes ēteriskajām eļļām var izmantot tikai organiskas izejvielas. Ir vajadzīga pārliecība, ka augi ir izaudzēti sertificētās organiskajās plantācijās. Ražošanas procesā sīkumu nav, visam ir nozīme. Apzinīgi ražotāji komponentu kvalitatīvā un kvantitatīvā sastāva noteikšanai izmanto gāzes un gāzes šķidruma hromatogrāfiju. Organoleptiskie rādītāji ir krāsa, garša un smarža. Skaitliskie rādītāji ir fizikālās un ķīmiskās konstantes. Svarīga ir ražotāja reputācija. Ideālais variants — ja ražotājam ir pašam savas augu plantācijas, pats veic augu vākšanu, to destilāciju, laboratoriskās kvalitātes pārbaudes un ēteriskās eļļas fasēšanu. Šajā gadījumā visu ražošanas procesu pilnībā kontrolē katrā posmā.
Ēterisko eļļu cenu tāpat ietekmē daudzi faktori:
- to kvalitāte
- auga vērtība un retums
- ēteriskās eļļas procentuālais saturs pašā augā
- ražošanas process un tā apjoms
Piemēram, rozes ēteriskā eļļa nevar izmaksāt tikpat, cik maksā eikalipta ēteriskā eļļa. No 100 kg eikalipta iegūst aptuveni 3 kg ēteriskās eļļas, bet 1 kg rozes ēteriskās eļļas iegūšanai nepieciešamas aptuveni 4-5 tonnas rožu ziedlapiņu.
Kas jānorāda uz kvalitatīvas ēteriskās eļļas etiķetes?
1. Produkta tips-ēteriskā eļļa un tās kvalitāte (100% dabīga, bio)
2. Ēteriskās eļļas nosaukums
3. Botāniskais nosaukums (latīniskais nosaukums)
4. Norādīta daļa auga, no kura iegūst ēterisko eļļu (augļi, ziedi, lapas, saknes)
5. Ēteriskās eļļas hemotips (galveno aktīvo sastāvdaļu analīze). Ražotājam jābūt ēteriskās eļļas hromatogrammai.
6. Augi jāizaudzē bez ķīmiskiem mēslojumiem. Sertificētās organiskajās zemkopībās. To apliecina sertifikāti.
7. Piesardzības pasākumi
8. Ēteriskajai eļļai jābūt tikai tumšā flakonā
9. Jānorāda partijas numurs un derīguma termiņš.
No savas puses ilgi meklējām uzticamu un apzinīgu ražotāju, lai pašiem būtu pārliecība par piedāvātā produkta kvalitāti. Francijas uzņēmums Laboratoire Altho atbilst visiem nepieciešamajiem augstas kvalitātes produkcijas ražotāja parametriem! Tām ir savas bioloģiski tīrās plantācijas un tās sadarbojas tikai ar savu partneru ekoloģiski tīrajām plantācijām, ko apliecina visi nepieciešamie sertifikāti. Kompānija pilnībā nodrošina un kontrolē visu ražošanas ciklu: sākot ar augu audzēšanu un beidzot ar ēterisko eļļu iepakošanu. Laboratorija ir aprīkota ar vismodernākajām produkcijas ražošanas un kvalitātes kontroles iekārtām. Reģistrēta ANSM (Nacionālā zāļu un veselības preču drošuma aģentūra).
Aromterapijā lietojamām ēteriskajām eļļām jābūt tīrām un dabīgām, lai panāktu vēlamo terapeitisko efektu. Sintētiskajiem materiāliem, kas atkārto ēteriskās eļļas aromātu un izskatu, nevar būt vienādas terapeitiskās īpašības ar oriģinālu. Tos nedrīkst lietot aromterapijā. Sintētiskās ķimikālijas sevī nes kaitīgu un nepatīkamu blakusparādību risku. Ir pilnīgi neiespējami reproducēt autentisku ēteriskās eļļas sastāvu laboratorijā. Svarīgākās sastāvdaļas un vielas, no kurām ir tikai daļiņas, neizbēgami izzudīs. Tikai visi ēteriskās eļļas komponenti, kas ņemti kopā, veido dziedniecisku efektu. Un tikai dzīvajos augos ir dzīvības spēks, kāda nav ķīmiskajos aizstājējos.